Oficjalne zasady Mahjong

Popularna chińska gra Mahjong to gra zręcznościowa oparta na zestawie płytek. Istnieją różne regionalne odmiany z różnymi elementami gry i mechanizmem punktacji.

Podstawowe zasady są takie same w większości wariantów. Głównym celem jest zebranie zestawów płytek i zgarnięcie najwyższego wyniku. Gracze wybierają i odrzucają elementy w różnych projektach, aż stworzą pełną kombinację. Kompletny zestaw Mahjong zawiera 144 kafelki z 3 kolorami, tj. Kropki, Postacie i Bambus.

Każdy kolor składa się z płytek z numerami 1-9, z zestawem czterech na każdą płytkę. W grze występują dwa żetony honoru – smok (czerwony, biały i zielony) oraz wiatry (wschodni, zachodni, południowy i północny).

Jak przebiega graMahjongPunktacja i rozliczenieWpisowe
Anna Kowalska
WriterAnna KowalskaWriter
Jak przebiega gra

Jak przebiega gra

Każdy zawodnik rozpoczyna z zestawem 13 płytek. Każdy rodzaj żetonów honoru ma zestaw czterech. Ponadto dostępne są 4 kafelki kwiatowe i 4 sezonowe. Kiedy gracz złapie wiatr, kopnięcie na wschód rozpoczyna grę, wybierając jedną płytkę ze ściany.

Następnie następuje tura zbierania płytek przez graczy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, podczas gdy oni odrzucają jedną płytkę w każdej turze. Gracz może przejąć odrzuconą płytkę przez innego gracza w scenariuszu kong lub ponga i w takim przypadku ten, który odrzucił, traci swoją turę. W dowolnym momencie gracze powinni trzymać 13 płytek, dopóki nie zostanie zadeklarowana ręka madżonga (z 14 płytkami).

Jak przebiega gra
Mahjong

Mahjong

Ręka składa się z zestawów 4 lub 3 płytek i pary. Pong jest trojaczką tego samego koloru, podczas gdy Kong to czwórka z tego samego koloru. Jest też Chow - prosty ten sam kolor.

Jeśli dwóch graczy przypadkowo zdobędzie płytkę, ten z kolei otrzymuje płytkę, która jest najszybsza. Odbieranie odrzuconych płytek nie zawsze się opłaca. Zestawy, które nie zostały jeszcze zadeklarowane, mają większą wartość niż zadeklarowane zestawy. Aby poznać wartość zdobytą przez rozdanie, najpierw oblicza się minipunkty z pary i setów. Calling Mahjong zawiera minipunkty, a ich wartość różni się w zależności od zasad gry.

Mahjong
Punktacja i rozliczenie

Punktacja i rozliczenie

Ręka madżonga jest oceniana w celu podkreślenia wzorców, które opierają się na zasadach. Fan/yaku/zabawy są nagradzani za różne wzory. Minipunkty za każdego fana podwajają się raz, a łączny wynik staje się wynikiem ręki.

W przypadku niektórych zestawów reguł ten wynik się nie liczy, z wyjątkiem liczby fanów. Po turnieju punkty stołowe przyznawane są zgodnie z wynikami gracza. Ten, kto zdobędzie najwięcej punktów, otrzymuje 4 punkty stołowe. Kolejni gracze otrzymują 2 punkty, a przedostatni gracz otrzymuje 1 punkt. Na koniec gry pieniądze na stole są dzielone między rywali. Cały jackpot trafia do gracza, który zdobędzie najwięcej punktów.

Punktacja i rozliczenie
Wpisowe

Wpisowe

W Mahjonga jest opłata i zakład. Zakład trafia do jackpota, do którego dąży każdy uczestnik. Opłata, która dotyczy tylko turniejów, dotyczy domu.

Najwyższa możliwa wygrana równa się maksymalnej przegranej. Jest to kwota, którą gracz wpłaca na swoje konto po dołączeniu do gry. Rzadko kiedy gracze ponoszą maksymalną stratę. W przypadku gry na jedną rękę kara za karmienie i wpisowe są odkładane na koncie gracza.

Zarezerwowana kwota może zostać utracona tylko wtedy, gdy gracz odrzuci zwycięską płytkę. W turnieju wpisowe jest sumą opłaty i zakładu.

Wpisowe