Podstawowa strategia

September 15, 2021

Film o szalonych bogatych Azjatach: wyjaśnienie ukrytej symboliki dotyczącej gry w madżong

Anna Kowalska
WriterAnna KowalskaWriter

Mahjong to gra, która jest głęboko zakorzeniona w kulturze starożytnych Chin. Dlatego, gdy reżyserzy kręcili film o starożytnym azjatyckim motywie, włączyli scenę, która przemówiłaby do większości graczy. Jednak mogłeś przegapić symbolikę, jeśli nie wiesz, jak grać w Mahjonga. Przed kontynuowaniem czytania tej strony koniecznie obejrzyj film. Nie chcielibyśmy zepsuć wam tej epickiej sceny, gdy rozbijamy scenę Mahjong w Crazy Rich Asians.  

Film o szalonych bogatych Azjatach: wyjaśnienie ukrytej symboliki dotyczącej gry w madżong

Historia Mahjonga

Gra powstała w Chinach, zanim rozprzestrzeniła się na cały region Azji. Zapisy społeczności grających w Mahjong sięgają roku 1927. W grze gracze rywalizują o utworzenie serii trzech lub czterech pasujących do siebie płytek. Według Mao Zedonga, znanego chińskiego filozofa, Mahjong jest idealnym narzędziem do zrozumienia związku między przypadkiem a koniecznością. Co zaskakujące, film Crazy Rich Asians nie jest pierwszym, w którym zastosowano scenę Mahjong. Inne filmy nawiązujące do gry to "The Joy Luck Club" i serial telewizyjny "Fresh Off the Boat".

Klucz do zwycięstwa w Mahjongu

Każdy gracz otrzymuje 13 płytek z oznaczeniami na jednej stronie, a 14. płytkę można wybrać, aby wygrać grę. Celem jest uzyskanie serii płytek z pasującymi numerami lub numerami, które następują po sobie. Kiedy próbujesz złożyć seta, twój przeciwnik robi to samo, próbując złamać twój set. Zwycięskie sety w grze noszą następujące nazwy:

  • Chow: Trzy kolejne liczby w tym samym kolorze
  • Pong: Zestaw składający się z trzech identycznych płytek
  • Oko: Para identycznych płytek

Scena madżonga u szalonych bogatych Azjatów

W filmie Nick, syn azjatyckiego tubylca, przyprowadza do domu Rachel Chu, swoją amerykańską narzeczoną o azjatyckim amerykańskim pochodzeniu. Eleonora, jego matka, nie akceptuje Rachael po tym, jak dowiedziała się, że matka Rachael uciekła z Chin, by osiedlić się w Ameryce. 

Eleanor i Rachel spotykają się w lokalnym salonie Mahjong. W gorącej, pełnej napięcia i emocji chwili, w trakcie rozmowy rozpoczynają grę.

Początek gry

Eleanor siedzi na „Wschodzie”, kiedy gra się rozpoczyna i zajmuje pozycję rozdającego, podczas gdy Rachel siedzi na „Zachodzie”. Nazewnictwo boków jest zgodne z głównymi wskazówkami na kompasie i symboliką między Ameryką a Azją. 

Wczesny trop

Eleanor osiąga swój pierwszy zestaw „Pong” na początku gry, pokazując więcej doświadczenia. Jednak wcześniej w filmie publiczność pokazuje, że Rachel jest ekspertem w dziedzinie teorii gier. W związku z tym może zaplanować długoterminową strategię, aby wygrać mecz. 

W miarę postępów w grze Rachel i Eleanor wciąż prowadzą rozmowę. Wyjawia, że Nick się jej oświadczył i był gotów zostawić wszystko za sobą. W tym samym czasie Rachel dobiera najważniejszą płytkę, aby wygrać. W skręcie wydarzeń ten sam kafelek przechyliłby grę na korzyść Eleanor. Tutaj symbolika jest jasna; Płytka przedstawia Nicka, który jest niezbędny dla obu pań, a Rachel ma z nim przewagę.  

Skręt fabuły

Chociaż Rachael ma zwycięski żeton, pasuje i pozwala Eleanor wygrać. To kolejna symboliczna akcja. Reprezentuje jej decyzję o odrzuceniu propozycji Nicka. Jako ekspert w dziedzinie teorii gier zauważyła, że propozycja małżeństwa przeszła bez zwycięstwa. Gdyby Nick się z nią ożenił, straciłby miłość swojej rodziny i matki. Gdyby Nick musiał ją opuścić z powodu Eleonory, do końca życia miałby urazę do matki. Dlatego Rachel postanowiła odrzucić propozycję dla własnego dobra. 

Wniosek

Symbolika gry pomiędzy Rachel i Eleanor dodaje głębi tej scenie. Ale nawet bez wiedzy jak grać w Mahjonga, scena jest nadal epicka. Jeśli już obejrzałeś film, mam nadzieję, że to wyjaśnienie pozwoli ci lepiej zrozumieć, czym kierowali reżyserzy, nagrywając scenę Mahjong.

undefined is not available in your country. Please try:
Odkrywanie Mahjonga w Owensboro: nowa fala połączenia i tradycji
2024-05-23