Aktualności

December 15, 2021

Jak chiński Mahjong różni się od japońskiego Mahjong

Anna Kowalska
WriterAnna KowalskaWriter

Mahjong to gra azjatycka, chociaż większość ludzi uważa, że to tylko chińska klasyka. Jednak dla osób, które wypróbowały różne warianty gry, może być trochę trudno określić, który jest który. Tutaj badamy różnicę między chińskim a japońskim mahjongiem, aby pomóc Ci je odróżnić.

Jak chiński Mahjong różni się od japońskiego Mahjong

Chiński Mahjong

Chiński wariant Mahjonga nazywa się „Zhongguo Maqiang” lub po prostu „Maqiang”. Został wprowadzony w Chinach za czasów dynastii Ming i od tego czasu jest odtwarzany.

Gra w Mahjonga online jest łatwa, gdy znajdziesz renomowaną stronę, ale dobrze jest zrozumieć zasady. Zasady są proste: każdy gracz otrzymuje na rękę płytki z numerami od 1 do 9. Każda płytka musi zawierać co najmniej jedną liczbę odpowiadającą liczbie na sąsiedniej płytce. Kiedy wszystkie płytki zostaną zużyte, gracze na zmianę usuwają je z rąk, dopóki nie będą mogli już grać.

Jeśli płytki pozostaną po wyczerpaniu się płytek ostatniego gracza, zostaną one usunięte z planszy i dodane do stosu do wykorzystania w przyszłości. Gra kończy się, gdy wszystkie płytki zostaną usunięte z planszy. Gracze zbierają punkty na podstawie liczby płytek, które pozostały im po ostatniej rundzie.

Japoński Mahjong

Japońska wersja Mahjonga nazywa się „Rangō”, wymyślona przez japońskiego mnicha Sei Shōnagona. W Japonii ten wariant jest zwykle określany jako „Shanghai Rangō”.

Podobnie jak jego chiński odpowiednik, zasady są proste: każda osoba otrzymuje rękę płytek z tymi samymi numerami, jak te pokazane powyżej. Jednak w przeciwieństwie do wersji chińskiej, wersja japońska nie wymaga dopasowania płytek. Zamiast tego celem jest usunięcie wszystkich płytek z twojej ręki, zanim ktokolwiek inny usunie swoje.

Kiedy ktoś usuwa płytkę, pozostali gracze próbują odgadnąć, jaki to kolor. Kto zgadnie poprawnie, wygrywa kafelek. Gdy wszyscy zgadną, przegrywa ten, kto nadal ma przy sobie kafelki. Zwycięzca w tej grze jest określany na podstawie łącznej liczby zdobytych punktów.

W Japonii istnieją dwa rodzaje gier Mahjong: „Kakushi” i „Gokui”. Kakushi oznacza, że kafelki są puste, a Gokui oznacza, że kafelki są pełne.

W Kakushi gracze zaczynają od zestawu płytek, ale nie wiedzą, jakie kolory otrzymają. Mogą zdecydować, czy zatrzymać płytki, które już posiadają, czy je odrzucić. Po każdej turze gracze dodają na ręce nowe płytki. Jeśli gracz odrzuci płytkę, nie może jej później użyć ponownie. Na koniec gry gracz z najwyższym wynikiem wygrywa.

W Gokui gracze zaczynają z pełną ręką płytek i niczego nie odrzucają. Za każdym razem, gdy zagrasz płytkę, wybierany jest kolor. Jeśli gracz wybierze płytkę, której początkowo nie określił, zabiera ją z powrotem. Na koniec gry gracz, który ma więcej płytek na ręce, wygrywa.

Jeśli zastanawiasz się, który wariant jest lepszy, być może będziesz musiał spróbować obu i zdecydować, który najbardziej Ci się podoba.

Oto 6 interaktywnych aplikacji Mahjong do wypróbowania
2021-12-08