Aktualności

September 29, 2021

EDYTUJ Mahjong: Nowa twarz zestawu Mahjong

Anna Kowalska
WriterAnna KowalskaWriter

Edit Mahjong to innowacyjny produkt, który ma na celu rozwiązanie problemów związanych ze zmianami klimatycznymi poprzez gry i przemysł modowy. Zestaw powstał dzięki wspólnym wysiłkom EDITECTURE i EDIT THE BRAND. Tworząc nowy zestaw do madżonga, zespół wykorzystał ścinki i inne biodegradowalne materiały. Komplet składał się w 28% z odpadu tkaniny. Innymi słowy, 30 kg odpadów z tkanin znalazło nowe zastosowanie podczas wymyślania gry EDIT Mahjong. Ukończone dzieło sztuki miało miejsce w jednej z instalacji artystycznych Hongkongu pod tytułem „Oda do Mahjonga”.

EDYTUJ Mahjong: Nowa twarz zestawu Mahjong

Nowe zastosowanie dla marnotrawstwa mody

Według badań światowy przemysł mody wytwarza rocznie ponad 92 mln ton odpadów. EDITECTURE mówi, że w samym Hongkongu każdego roku zbiera się ponad 110 000 odpadów tkanin. Ponadto istnieje więcej skutków dla środowiska spowodowanych wysokim zużyciem wody i emisją CO2 z fabryk produkujących odzież. W związku z tym studio projektowe wraz z firmą EDIT THE BRAND opracowało alternatywny sposób wykorzystania ścinków tkaniny.

Tworzenie Edit Mahjong

Tworząc Edit Mahjong, projektanci zebrali tkaniny odrzucone z różnych powodów, takich jak cięcie wzorów i niespełnianie standardów jakości. Następnie tkanina została posortowana pod względem kolorystycznym i estetycznym. Ostatecznie tkanina wpłynęłaby na wygląd różnych kawałków madżonga.

Następnie zespół rozdrobnił tkaninę, aby umożliwić mieszanie z materiałami w 100% biodegradowalnymi. Ostatecznie miksturę uformowano w unikalne kawałki madżonga. W sumie projekt spowodował upcykling 30 kg odpadów, które w przeciwnym razie trafiłyby na wysypiska.

Oda do Mahjonga

Zestaw Edit Mahjong był tylko częścią projektu DIY wykonanego przez EDITECTURE i EDIT THE BRAND. Cały projekt obejmował inne przedmioty używane w Mahjongu, takie jak stół i krzesła, przy których gracze spotykają się, aby zagrać w grę.

Instalacja „Oda do Mahjonga” została pokazana w Hongkongu. Jednym z powodów tego było oddanie hołdu starożytnej grze. Jedyne w swoim rodzaju dzieło sztuki oznacza społeczny aspekt Mahjonga. W starożytnych Chinach kultura wspólnego grania i przyjacielskiej rozmowy była przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Dzieło sztuki ma również na celu rozpoznanie rzemieślników, którzy poświęcili swoje życie, aby utrzymać przy życiu kulturę Mahjong. Według EDITECTURE wydaje się, że technologia zepchnęła tradycyjnych rzeźbiarzy płytek Mahjong na emeryturę. Wraz z pojawieniem się cyfrowych gier online, współczesne społeczności nie mają większego pożytku z fizycznych płytek Mahjong.

Werdykt

Zestaw Edit Mahjong doskonale radzi sobie z utrzymaniem Mahjong żywa kultura. Ponadto wykorzystanie materiałów odpadowych do wykonania tak niezwykłego dzieła sztuki jest czymś, czego nie widać na co dzień. Mamy nadzieję, że ta „Oda do Mahjonga” zainspiruje innych artystów do zebrania się i stworzenia większej liczby projektów DIY, aby podnieść świadomość społeczną na temat takich kwestii jak zmiana klimatu. Jak widać z projektu EDIT Mahjong, pomysły są obecne w każdej dziedzinie naszego życia.

undefined is not available in your country. Please try:
Odkrywanie Mahjonga w Owensboro: nowa fala połączenia i tradycji
2024-05-23