Aktualności

July 14, 2021

Czy gra w Mahjonga pomaga Twojemu mózgowi?

Anna Kowalska
WriterAnna KowalskaWriter

Chociaż jest to stosunkowo nowoczesna gra – pojawiła się w XIX wieku w Chinach – popularność Mahjonga rozprzestrzeniła się na całą planetę. Jest to jedna z gier stołowych wybieranych w wielu azjatyckich gospodarstwach domowych, a obecnie istnieje rosnąca liczba kasyn online oferujących grę.

Czy gra w Mahjonga pomaga Twojemu mózgowi?

Oprócz tego, że jest zabawną czynnością, Mahjong zapewnia znaczne korzyści dla zdrowia psychicznego. Więc, czy ktoś gra Mahjong online lub używa fizycznego zestawu do zabawy z członkami rodziny lub przyjaciółmi, mogą spodziewać się wielu pozytywnych efektów na funkcjonowanie mózgu.

Wzmocnienie umiejętności poznawczych

Podczas gry w Mahjonga uczestnicy muszą zachować koncentrację, aby zablokować wszelkie zakłócenia, a tym samym szybciej wygrać grę. W miarę upływu czasu ćwiczą swój mózg, aby lepiej się koncentrował i skupiał uwagę na jednym temacie na raz.

Mahjong pomaga również zachować dobrą pamięć gracza na kilka sposobów. Zapamiętywanie jest wyzwalane np. przy zapoznawaniu się z wyróżnikami płytek Mahjong. Zapamiętywanie pozycji każdej płytki na planszy w celu szybszego i wydajniejszego tworzenia par płytek również odgrywa rolę w wyostrzaniu pamięci.

Bez względu na to, jak często gra się w grę, wykazano, że Mahjong ma znaczący pozytywny wpływ na pamięć werbalną i pamięć do przodu cyfr.

Zapobieganie i leczenie demencji

Sprawienie, aby mózg pracował poprzez ćwiczenia umysłowe, takie jak krzyżówki, Sudoku i Mahjong, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zwyrodnieniowych zaburzeń mózgu, takich jak demencja, lub przynajmniej opóźnić ich wystąpienie.

Osoby, u których zdiagnozowano już demencję, również odniosą korzyści z gry w Mahjonga. Jedno z badań, przeprowadzone w 2006 roku, wykazało, że pacjenci z demencją, którzy byli również graczami w Mahjonga, zauważyli znaczną poprawę funkcji poznawczych.

W międzyczasie inne badanie wykazało, że gra w Mahjonga przewyższa nawet ćwiczenia tai chi, jeśli chodzi o poprawę zdolności poznawczych osób starszych.

Redukcja objawów depresji

Granie w grę średnio trzy razy w tygodniu może zmniejszyć objawy depresji u seniorów z łagodną demencją. Podobne wyniki zaobserwowano u osób w średnim wieku, bez demencji, które grały w Mahjonga krócej niż miesiąc.

Element społeczny Mahjonga jest głównym czynnikiem w jego zdolności do łagodzenia depresji u graczy. W grę tradycyjnie grają cztery osoby, chociaż może się to zmieniać w zależności od odmiany gry, i to właśnie ten akt gromadzenia się w celu wspólnej aktywności pomaga zmniejszyć poczucie izolacji. W ten sposób Mahjong może odgrywać ważną rolę w poprawie zdrowia psychicznego.

Granie w Mahjonga online

Ze względu na ograniczenia dotyczące dystansu społecznego w wielu regionach świata, pójście do kasyna naziemnego, aby zagrać w prawdziwego Mahjonga, może nie być wskazane. Istnieje jednak wiele opcji internetowych, które pozwalają entuzjastom Mahjonga grać w zaciszu własnego domu.

Istnieje wiele odmian gry dostępnych online. Ci, którzy chcieliby grać solo, aby nauczyć się grać w Mahjonga i zapoznać się z zasadami Mahjonga, mogą wybrać wersję pasjansa. Gry na automatach o tematyce Mahjong są również obfite. Chociaż automaty to zupełnie inny rodzaj gier hazardowych, te inspirowane mahjongiem oferują również wiele zabawy i okazji do dużych wygranych.

Gracze mogą również dołączyć do gry Mahjong na żywo online, którą kieruje ludzki krupier. Tego typu gry, transmitowane w czasie rzeczywistym, zapewniają element społecznościowy, ponieważ pozwalają graczom na interakcję z krupierem i innymi graczami przy stole madżonga.

undefined is not available in your country. Please try:
Moonlight, Martinis i Mahjong: kreatywna zbiórka pieniędzy na walkę z głodem w północnym Teksasie
2024-04-18